Moodboard

Piyasada benim okumadığım bir kişisel gelişim kitabı kalmış mıdır acaba? Bu kitaplarda yazılanların onda birini uygulayabilseydim  herhalde “içimdeki dev” çoktan uyanmış olurdu. Bu tür kitaplari genelde ya plajda güneşlenirken, ya annemlerin evindeki kısa bir tatil sırasında, ya da işten yeni ayrıldığım geçiş dönemlerinde okumuşumdur. Ama okuduğum ortam ve zamanlara bakarak bu kitapları ciddiye almadığım sanılmasın – zira notlar alarak, kendime sözler vererek büyük bir heyecanla okudum çoğunu. Evet, bir öncekiyle aynı şeyleri biraz farklı bir şekilde anlattığını bildiğim halde…Heyecanımın ve bu sefer başaracağıma dair inancımın sönmesi için ise tatilin bitmesi ya da yeni bir işe başlamam yetti.

Ve günün birinde, harcadığım onca zamanın  hatırına, bu kitaplarda sözü edilen bazı yöntemleri uygulamaya karar verdim. O gün bugündür. Uygulamak için en keyifli olduğunu düşündüğüm yöntemi seçtim:

Yeni hayatım için bir çeşit “moodboard” hazırlamak.

Moodboard, bir tasarıma başlamadan önce yapılacak tasarımın his, renk, font, genel yaklaşımı konularında ipucu verecek kolaj çalışmalarına verilen isimdir. Bu bir kıyafet, mobilya, mekan ya da ürün tasarımı, reklam filmi tasarımı, vb olabilir. Neden “yeni bir hayat” olmasın?

 Yeni bir hayat için bir moodboard hazırlarken ihtiyaç duyulacak malzemeler şunlar: Öncelikle ulaşmak istediğiniz hedeflerinizle ilgili beyninizde detaylı bir vizyon oluşturmanız gerekiyor. Ne istiyor sunuz? Daha çok para? Yeni bir kariyer? Yeni bir sevgili? Yeni bir bebek, araba, ev? Daha fit bır vücut? Gözlerinizi kapatın ve kendinizi sahip olmak istediğiniz şeylerle birlikte hayal edin…Ikinci adım hedeflerinizi temsil eden ya da çağrıştıran görsel imajları toplamak. Bu bir araba resmi, bir bebek patiği, bir anahtar, mutlu çift resimleri, lüks evinin havuzunda yüzen ya da bir plazanın önünde BMW’sine doğru yürüyen şık giyimli bir insan resmi olabilir. Ya da kişisel olarak size hedeflerinizi anımsatan şeyleri de seçebilirsiniz. Romantik bir tatilde topladığınız midye kabukları, başarıyla kotardığınız bir iş gezisinde satın aldığınız küçük bir nesne, bir fotoğraf…Dergileri, gazeteleri, evdeki çekmecelerinizi karıştırın bakalım neler çıkacak? Ihtiyaç duyacağınız diğer malzemeler ise; beğendiğiniz renkte büyük bir fon kartonu, yapıştırıcı, makas ve (eğer kendinizi yazıp çizerek ifade etmeyi seviyorsanız) renkli kalemler.

Gerisi çok basit ve eğlenceli. Seçtiğiniz imajları dergilerden kesip, sevdiğiniz nesnelerle birlikte fon kartonu üzerinde gözünüze hoş görünen bir kolaj oluşturacak şekilde yapıştırın. Buna isterseniz bir isim de verebilirsiniz: “yeni hayatım”, “mutluluğa giden yol” ğibi. Ama isim vermek komik geliyorsa vermeyin. Mesela benimki isimsiz olacak.

Bu güzel panoyu hergün rahatça görebileceğiniz bir yere asın. Böylece ona her baktığınızda hedeflerinizi hatırlarsınız. Ben kendi Moodboard’umu kuyumcu tezgahımın önüne yapıştıracağım. Zira artık Peri’den ve diğer işlerden arta kalan tüm zamanımı tezgahımın başında geçirmeyi planlıyorum. O kadar uzun zaman oldu ki, bazı aletlerin ne işe yaradığını bile unuttum…

En önemlisi de tasarladığınız vizyonu gün boyu aklınızdan çıkarmayıp sanki ona şimdiden sahipmişsiniz gibi davranmak. Bunu yaptığınızda zaten olumlu bir ruh haline gireceksiniz ve hedeflerinize ulaşmak için daha gayretli olacaksınız. Insan mutlu olduğunu hayal ettiğinde vücut kimyasında meydana gelen değişikliklerle, gerçekten mutluyken meydana gelenlerin aynı olduğunu biliyor muydunuz? Yani beyin aradakı farkı anlayamıyor.

About perilievren

sadece bir evren...
Bu yazı Değişiyorum içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Moodboard için 3 cevap

  1. Geri bildirim: Moodboard 2 – Ne istiyorum? | güneşli bir gün

  2. Bubus dedi ki:

    Süper yarın hemen bunu yapıcam:)

  3. Geri bildirim: An’ı Yaşamak Üzerine | güneşli bir gün

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s