Fırtına

Önce insanı adeta cinnetin eşiğine getiren bunaltıcı sıcaklar geldi. İkide bir duş almanın bile kar etmediği, sebepsiz bir bitkinlikle olduğumuz yere çökmemize, çöktüğümüz her yerde ıslak bir ter izi bırakmamıza sebep olan yapışkan sıcaklık haftalarca sürdü. Sonra birgün gökyüzünü yavaş yavaş kalın, gri bir bulut tabakası kapladı ve havanın nemi üzerimize kabus gibi çöktü. Ardından çok hafif ama umut verici bir esinti ile birlikte uzaklardan gelen gök gürültüleri işittik. “Keşke” dedik, “iyi bir yağmur yağsa da hava biraz hafiflese”. 

Esinti artmaya başladı, sıcaklık hızla düştü, denizin rengi değişti. Ve nihayet ilk yağmur damlalarını burunlarımızın üzerinde hissettik.

Masum bir yaz yağmuru değildi bu. Sanki gökyüzü yarıldı da içinde ne var ne yok yeryüzüne boşalttı. Müthiş bir hızla yere çarpan yağmur damlalarının ve dolu tanelerinin, denizde köpürerek kabaran çamurlu dev dalgaların ve yıllardır tıkanmış yatağında can çekişen, fırtına sırasında ise neredeyse Dalaman Çayı’na dönüşen dereciğin gürültüleri birbirine karıştı. Tabiat yıkanıyordu.

Dereciğin çerçöple dolmuş ve iyice tıkanmış yatağı tamamen açıldı, genişledi. Gökyüzü haftalardır biriktirdiği bütün nemi yeryüzüne geri boşalttı. Ve deniz kendisine ait olmadığı halde içinde sakladığı bir yığın ıvır zıvırla beraber, kendisine ait olup da artık istemediği ne varsa dalgaların önüne katıp kumsala kustu.

Herşey olup bittiğinde gökyüzü bulutsuz ve masmaviydi. Deniz – hala biraz çamurlu olmakla beraber – çarşaf gibi durgundu. Derecik fırtınadan önceki haline göre daha geniş bir yatakta ama yine aynı sakinlikle akıyordu. İnsanı her nefeste tazeleyen hafif ve serin bir rüzgar dolaşıyordu ortalıkta. Sanki şimdi her şey daha bir yolundaydı.

Denizin kustuklarına ne mi oldu? Şimdilik kumsalda öylece duruyorlar ve muhtemelen bir süre daha orada kalacaklar. Bence kalmalılar da… Yok yok, onlara bakıp “Aman ne kadar çok kirletmişiz biz bu denizi. Bak, attığımız bütün çöpleri bize geri gönderdi”  demek için değil kalmalarını istemem. Evet, denizi cidden kirletmişiz ve o yığının bunu yeniden hatırlamamıza katkısı olduğu inkar edilemez. Benim o çöplerin kalmalarını istememin sebebi ise daha kişisel. Ben o çöplere ve ölü yosun öbeklerine her baktığımda, zihnimin kendisine ait olmadığı halde içinde sakladığı ve kendisine ait olup da artık istemediği bir yığın ıvır zıvırla ne kadar dolduğunun ve iyi bir temizliğe ne kadar çok ihtiyacı olduğunun daha iyi farkına varıyorum. Ama bu fark ediş anları, beceremediğimiz her şeyin suçlusu ilan ettiğimiz şu “günlük koşuşturma” içerisinde öyle kolay unutuluyor ki…

Bugün yarın site bekçisi kumsaldaki çöpleri ortadan kaldıracak, yosunlar zamanla kuruyup kumlara karışacaklar. Herşey yine eskisi gibi olacak.

Bu yazı ve bu fotoğraflar unutmamak için…

About perilievren

sadece bir evren...
Bu yazı Düşünüyorum, Değişiyorum içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Fırtına için 5 cevap

 1. yeni1anlam dedi ki:

  Hikaye anlatıcılığın gücünü, etkisini gördüm yazında, resimlerinde. Denizdeki kirliğin zihmimizdeki kirliğin sonucu olduğunu düşündürdü bana yazdıkların. Bir de zamanında izlemiş olduğum ve senin hikayen gibi deniz kıyısında yaşadıklarını anlatan, beni etkileyen bir başka hikayeciyi. Paylaşıyorum. Hem güzel hem de can acıtıcı. http://vimeo.com/25563376. Olana şahit olabilmek, orada durabilmek ve anlatmak gördüklerini. Abartmadan, hafifleştirmeden, çarpıtmadan, kaçmadan. Yazındaki gibi. Gerçeğin çok lafa ihtiyacı yok zaten. Ellerine sağlık!

  • perilievren dedi ki:

   Paylaşımın için çok teşekkürler, Gerçekten çok etkileyici bir video. İnsan izlerken “gerçekten de gerçek bu mu?” diye düşünüyor. Bu gerçekler bizim günlük yaşamımızdan çok uzak çünkü…Bizler pet şişenin içindeki suyu içip şişeyi çöpe atıyoruz ve onun aslında nereye gittiğini düşünmüyoruz bile…
   Ve, evet çok haklısın: Denizdeki kirlilik zihnimizdeki kirliliğin sonucu…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s