Söyle Bana, Senin Aracılığınla Ne Oluyor?

ayak1

Gereğini yapmamıza ve üstesinden gelmemize yardım edecek olan şey, kendimizden daha büyük bir şeye kök salmış olduğumuzu hissetmektir.
Akti Umut – Joanna Macy, Chris Johnstone

Bizler hep sorular sorup onlara cevaplar ararız. Oysa doğru soru çoğunlukla cevabını içinde saklar. Doğru soru hiç de zor bir soru değildir. İçindeki cevabı öğrenebilmek için sadece kalbini soruya açman yeterlidir.

Kısa bir zaman öncesine kadar dünyada ve Türkiye’de olup bitenleri takip etmezdim. Olanlara çok kızardım, çok üzülürdüm çünkü… Doğa katliyamları, savaşlar, çatışmalar, politikacıların saçma sapan demeçleri… Bunlara hiç bulaşmadan yaşayabilmek “kendini temiz tutmak” demekti. Koskoca dünyanın düzenini tek başıma değiştiremeyeceğime göre en iyisi kendimi mümkün olduğunca soyutlayarak “pozitif” olma halimi sürdürmeye odaklanmaktı. Çünkü bilmek çok acı vericiydi. İnsanın enerjisini düşürüyordu.

Hem zaten ne yapabilirdim ki? Bütün karar verme mekanizmaları iktidarların ve büyük şirketlerin elindeydi. Büyük salonlarda, ne ara bizim adımıza karar verme mercisi olduklarını anlayamadığım,  gözünün feri sönmüş yaşlı amcalar paranın nereden nereye akacağına, hangi doğa parçasının katledileceğine, hangi hak ve özgürlüklerin kısıtlanacağına karar verdikleri sıkıcı toplantılar yapıyorlardı. Bu toplantılar sonucunda bir yerlerde ucube gibi TOKİ’ler yükseliyor, doğal sit alanlarına dozerler giriyor, parkların üzerine AVM yapılmaya karar veriliyordu. Ardından gelsin direnişler, imza kampanyaları, ölümler, internette paylaşılan öfke ve panik dolu mesajlar…

Hayatın çok güçlü bir yaratıcı enerjisi vardır ve devam etmek için çok güçlü bir istek sergiler. Dünyamızın iyiliğiyle uyum içinde olduğumuz zaman, bu isteğin ve yaratıcı enerjinin bizim aracılığımızla eyleme geçmesine izin veririz. Aktif Umut - Joanna Macy, Chris Johnstone

Hayatın çok güçlü bir yaratıcı enerjisi vardır ve devam etmek için çok güçlü bir istek sergiler. Dünyamızın iyiliğiyle uyum içinde olduğumuz zaman, bu isteğin ve yaratıcı enerjinin bizim aracılığımızla eyleme geçmesine izin veririz.
Aktif Umut – Joanna Macy, Chris Johnstone

Hiç düşündün mü karşı olduğumuz şeylerin kaynağının aslında bizde olduğunu? Seçimlerimizle ve günlük yaşamımızdaki hiç düşünmediğimiz ayrıntılarla dünyayı bugün olduğu hale bizim getirmiş olabileceğimiz hiç aklına geldi mi? Büyük şirketler ve iktidarlar tam olarak bizim istediğimiz şeyleri yapıyorlar aslında. Dilimiz “hayır, istemiyorum, karşıyım” diye bağırsa da elimizdeki süper market arabası hiç de öyle söylemiyor.

Üretim şekliyle, ambalajıyla doğaya zarar veren bir ürünü tüketmemeyi seçmiyorsak, global mağaza zincirlerinden değil de yerel üreticilerden alışveriş yapmıyorsak, herhangi birşeyi satın almak yerine kendi imkanlarımızla üretmeyi denemiyorsak, bozulan eşyaları atıp yenisini almak yerine tamir etmiyorsak, hayatımızı gereksiz tüketimden arındırıp mümkün olduğunca sadeleştirmiyorsak, aslında karşı değilizdir. Eylem, direniş, kampanya, ne yaparsak yapalım istediğimiz sonucu elde edemeyiz. Petrol ürünlerine talep azalmadığı sürece petrol şirketleri yeni yataklar elde etmek için doğayı talan etmeye devam edeceklerdir. Net! Yapmamız gereken; attığımız her adımda “neye hizmet ettiğimizi” sorgulamak ve tam o noktada yaptığımız şey konusunda doğru kararı verebilmek… Gerektiğinde boykot etmemiz gerekeni kararlılıkla boykot edebilmek…

Ve o soruyu hiç ama hiç aklımızdan çıkarmamak… O kitapta ona rastladığım anda onun doğru soru olduğunu anladım. Dünyanın geleceğini ve ekolojik sistemi kurtaracak, bütün savaşları bitirecek, her türlü şiddet, istismar ve sömürüyü ortadan kaldıracak olan doğru sorunun bu olduğuna inanıyorum. Şimdi o soruyu seninle de paylaşmak istiyorum. Eline bir kağıt ve bir kalem alıp aklına gelen cevapları listeleyebilirsin. Aralarında seni çok rahatsız eden cevaplar olacaktır ve rahatsızlık duyman doğru yolda olduğunu gösterir.         Haydi şimdi:

Söyle bana, senin aracılığınla ne oluyor?

papatya

Maddiyatçılığa göre güvenlik doğru şeylere sahip olmakla ilgilidir: Bu doğru şeylerin neler olduğunu anlamak için, gözümüzü komşularımızın ve günün modasının üstünde tutmamız gerekir. Şükran duymak bizi bu yarıştan çekip çıkarır. Dikkatimizi neyin eksik olduğundan alır, nelerin var olduğuna yöneltir.
Aktif Umut – joanna macy, Chris Johnstone

O kitabın adı Aktif Umut. Yazarları da Joanna Macy ve Chris Johnstone. Çok severek takip ettiğim Yeni 1 Anlam adlı bloğun yazarı, yüz yüze tanışmadığımız halde kendime çok yakın gördüğüm Sanem tavsiye etti bu kitabı bana. O kadar severek ve heyecanla okudum ki, bir önceki yazımı yazarken hissettiğim karamsarlık yerini bambaşka bir şeye bıraktı.

Bu kainattaki her şeyin birbiriyle bağlantılı olduğu ve birbirinden beslendiğini…

Bu bütünlüğün küçücük bir parçasının gördüğü zarararın bütün parçaları etkileyeceği gibi, en küçük parçasının bile sağaltılmasının bütünün sağaltılmasına katkısının olacağını..

Kendimizi, geri kalan her şeyden bağımsız bir birey olarak görmeyi bırakıp yeryüzündeki bütün hayatı içeren bir benlik olarak algıladığımızda, dünyanın iyiliği için harekete geçmenin kaçınılmaz olduğunu…

Ve en önemlisi dünyadaki yeri ya da yaşam tarzı ne olursa olsun herkesin iyiliğe kendi imkanları dahilinde aracı olabileceğini gördüm.

Yapılması gereken: Hayatta olduğumuz ve bizim bütün ihtiyaçlarımızı karşılayıp güzellikleriyle bizi her an şaşırtan bir gezegende yaşadığımız için şükran duymak. Onun içinde bulunduğu olumsuz durumu içselleştirmek ve belki de ilk defa bu gezegen için gerçekten üzülmek. Ümitsizce üzülmekten bahsetmiyorum. Harekete geçiren ve diğerleriyle bağlantıya geçip iyiliği çoğaltmak için insanı yüreklendiren bir üzüntüden bahsediyorum. Çünkü dünya için duyulan acının aktığı kanallardan, aynı zamanda cesaret, kararlılık ve aynı acıyı hissedenlerin yardımları da akar…

Acaba evrimdeki bir sonraki sıçrama, üstünlük için mücadele etmeyi bırakıp, yerküredeki yaşamda daha büyük bir takımın parçası olarak rolümüzü oynayacağımız bir özdeşleşme değişiminden kaynaklanabilir mi? İnsanlığın, hatta hayatın bir bütün olarak yaratıcılığı ve varlığını sürdürme içgüdüsü, bizim aracılığımızla harekete geçiyor olabilir mi? Aktif Umut - Joanna Macy, Chris Johnstone

Acaba evrimdeki bir sonraki sıçrama, üstünlük için mücadele etmeyi bırakıp, yerküredeki yaşamda daha büyük bir takımın parçası olarak rolümüzü oynayacağımız bir özdeşleşme değişiminden kaynaklanabilir mi? İnsanlığın, hatta hayatın bir bütün olarak yaratıcılığı ve varlığını sürdürme içgüdüsü, bizim aracılığımızla harekete geçiyor olabilir mi?
Aktif Umut – Joanna Macy, Chris Johnstone

About perilievren

sadece bir evren...
Bu yazı Düşünüyorum içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Söyle Bana, Senin Aracılığınla Ne Oluyor? için 2 cevap

  1. yeni1anlam dedi ki:

    İçim şükranla doldu Evren. Çok çok teşekkür ederim sana!

  2. Geri bildirim: Dönüşümden Notlar | yeni1anlam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s